با تصویب هیئت دولت شهرستان خوشاب در استان خراسان رضوی ایجاد شد.

با اعلام سایت اطلاع رسانی دولت در ۷مهر ماه ۱۳۸۹بخش خوشاب که تا کنون از توابع شهرستان سبزوار بود به شهرستان ارتقا یافت.

شهرستان خوشاب بیست و هفتمین شهرستان استان خراسان رضوی است. مرکز این شهرستان شهر سلطان آباد است که در 35 کیلومتری شمال شرقی سبزوار قرار گرفته است.

شهرستان خوشاب به مرکزیت شهر سلطان آباد از ترکیب بخش‌های مرکزی به مرکزیت شهر سلطان آباد شامل دهستان‌های طبس، رباط جز، و سلطان آباد و بخش مشکان ایجاد می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، بر اساس مصوبه دولت، شهرستان خوشاب به مرکزیت شهر سلطان آباد از ترکیب بخش‌های مرکزی به مرکزیت شهر سلطان آباد شامل دهستان‌های طبس، رباط جز، و سلطان آباد و بخش مشکان ایجاد می شود.
بر اساس مصوبه دولت، بخش مشکان به مرکزیت روستای مشکان از ترکیب دهستان‌های یام و مشکان در تابعیت شهرستان سبزوار ایجاد می شود.
همچنین با تصویب هیئت وزیران و بنا به پیشنهاد وزارت کشور ،‌روستاها ،‌مزارع و مکان های رباطی شاهزاده و جمبرجوق از دهستان طاغنکوه شمالی بخش طاغنکوه شهرستان تخت جلگه (فیرزوه) منتزع و به دهستان دره یام بخش خوشاب شهرستان سبزوار الحاق می شود.

بر اساس این مصوبه،‌ روستاهای چزگ و فرخار از دهستان طاغنکوه شمالی بخش طاغنکوه شهرستان تخت جلگه (فیروزه) منتزع و به دهستان سلطان آباد بخش خوشاب شهرستان سبزوار الحاق می شوند.
بر این اساس،‌ دهستان یام به مرکزیت روستای یام از ترکیب روستاها ،مزارع و مکان‌های یگنجه، ابراهیم آباد،‌دیوانگاه ،‌گل گنبد، سرخ ،‌حسین‌آباد،‌یام،‌نوروزی، بابالنگر،بسک، سیمان، کوره دره، داراب، کاهان بالا،‌ملک آباد، اردنج،‌در بند، درگاه ، نشیب، عادل آباد،‌دهنه شور در تابعیت بخش خوشاب شهرستان سبزوار ایجاد می شود.
همچنین نام دهستان دره یام به مشکان تغییر می کند.
شهرستان جدید خوشاب بر اساس سرشماری سال 1385 مرکز آمار ایران دارای 38271 نفر جمعیت بوده است. از این تعداد 4987 نفر در شهر سلطان آباد مرکز شهرستان و بقیه در روستا های تابعه زندگی می کرده اند. در سال فوق دهستان رباط جز 3221 نفر ، دهستان طبس 12084 نفر و دهستان سلطان اباد به همراه شهر سلطان آباد جمعا12116 نفر جمعیت داشته اند . این سه دهستان تشکیل بخش مرکزی شهرستان خوشاب را می دهند که مرکز این بخش شهر سلطان آباداست. دو روستای چزگ (با 662 نفر ) و فرخار (با 937 نفر ) از دهستان طاغنکوه شمالی شهرستان فیروزه جدا شده و به جمعیت دهستان سلطان اباد اضافه شده است.و با این تفاسیر جمعیت دهستان سلطان اباد به 13715 نفر و جمعیت بخش مرکزی هم به 29020 نفر بالغ شده است.

دهستان دره یام به بخش ارتقا یافته به دو قسمت تقسیم شده است. روستا های مشکان ، ینک ، دهنو و ایستگاه راه آهن سبزوار با حدود 5316 نفر جمعیت در سال 1385 تبدیل به دهستان مشکان شده و باقی روستاها که در مصوبه دولت آمده به دهستان جدیدی به نام یام تبدیل شده که 5615 نفر جمعیت داشته است. دو روستای جمبرجوق(770 نفر جمعیت) و رباطی شاهزاده (476 نفر جمعیت) از دهستان طاغنکوه شمالی شهرستان تخت جلگه ( فیروزه ) جدا شده و به دهستان مشکان پیوسته و به این ترتیب جمعیت این بخش به 12096 نفر رسیده است.

با این الحاق ها جمعیت کل شهرستان خوشاب به 41116 رسیده است.

لازم به یاد آوری است که خوشاب سومین بخش شهرستان سبزوار پس از جوین و جغتای می باشد که در سه سال  گذشته به شهرستان ارتقا یافته است. در حال حاضر مسوولیت سبزوار  به دنبال ارتقای بخش های داورزن و ششتمد هستند. 

+ نوشته شده توسط گروه جغرافیا شهرستان فیروزه - محمدتاجیک در پنجشنبه هشتم مهر ۱۳۸۹ و ساعت 10:50 |